TEZLİ YÜKSEK LİSANS VE DOKTORA BAŞVURULARI

YILDIZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİ

SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ

2021-2022 AKADEMİK YILI BAHAR YARIYILI

TEZLİ LİSANSÜSTÜ PROGRAMLARA BAŞVURU ESASLARI

 

Sosyal Bilimler Enstitüsü bünyesindeki tezli lisansüstü programlar için 2021-2022 Akademik Yılı Bahar Yarıyılı başvuru tarihleri aşağıda yer almaktadır.

 

Başvuru Takvimi

Çevrimiçi Başvuru Başlangıcı: 03 Ocak 2022

Çevrimiçi Başvuru Bitişi: 07 Şubat 2022 (15.00)

Başvuru, değerlendirme ve kayıt süreçleri akademik takvim sayfamızda "Başvuru ve Kayıt Takvimi (İlk Kayıt Takvimi)" kısmında yer almaktadır. Ulaşmak için tıklayınız. 

 

 

- Başvuru Koşulları ve Kontenjan Bilgileri için tıklayınız.

- Alan içi alan dışı olarak kabul edilen programların listesi için tıklayınız.

- Lisansüstü Başvuruları SBE e-başvuru sistemi üzerinden on-line olarak yapılır.Başvuru için tıklayınız.

- Giriş sınavları yöntem, tarih ve yer bilgileri için tıklayınız.  

- Lisansüstü başvuruların değerlendirilmesi kriterleri için tıklayınız. 

 

 

- Yüksek lisans programlarına başvuranlar en fazla 2, doktora programlarına başvuranlar ise tek tercih yapabilirler.

 

- Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı kapsamında yer alan lisansüstü programlarımıza başvuracak adayların, Sosyal Bilimler Enstitüsüne e-başvuru yaptıktan sonra, 07 Şubat 2022 tarihine kadar linkteki belgeleri "ytusanatvetasarim@gmail.com" adresine PDF formatında göndermeleri gerekmektedir. İlgili belgeleri tek bir e-posta gönderisi ile tek seferde göndermeniz rica olunur. Bu sebeple istenen belgeleri dikkatlice incelemenizi rica ederiz. 

 

- Lisansüstü programlarımıza kayıt hakkı kazanıp farklı bir yükseköğretimde  Lisans (Açık Öğretim Fakülteleri dahil) kaydı olan öğrencilerimiz ilgili üniversiteden kayıt silme işlemini yapmamaları durumunda kayıt sırasında katkı paylarını ödemek zorundadırlar. Katkı payı ödemeleri ile ilgili YTÜ Harç Birimi'nin duyurusuna ulaşmak için tıklayınız.

 

- İkinci bir Tezli Lisansüstü kaydı olan öğrenciler kayıt hakkı kazanmaları durumunda önceki kayıtlarını sildirmeleri gerekmektedir. Aksi takdirde kazandıkları programa kayıt yaptıramazlar.

____________________________________________________________________________________________

 

Kayıt Evrak Bilgileri 

Asil kayıt hakkı kazanan öğrenciler için gerekli olan belgeler aşağıda yer almaktadır.

İkinci bir Tezli Lisansüstü kaydı olan öğrenciler kayıt hakkı kazanmaları durumunda önceki kayıtlarını sildirmeleri gerekmektedir. Aksi takdirde kazandıkları programa kayıt yaptıramazlar.

Lisansüstü programlarımıza kayıt hakkı kazanıp farklı bir yükseköğretimde  Lisans (Açık Öğretim Fakülteleri dahil) kaydı olan öğrencilerimiz ilgili üniversiteden kayıt silme işlemini yapmamaları durumunda kayıt sırasında katkı paylarını ödemek zorundadırlar. Katkı payı ödemeleri ile ilgili YTÜ Harç Birimi'nin duyurusuna ulaşmak için tıklayınız.

 

 

1. Diploma

- Yüksek lisans başvurusu için lisans diplomasının aslı.

- Doktora başvurusu için yüksek lisans ve lisans diplomasının aslı  gerekmektedir.

- Yabancı ülke üniversitelerinden mezun olanlar için, YÖK'ten alınmış diploma denklik belgesi gerekmektedir. Detaylı bilgi için tıklayınız.

 

2. Transkript

-Transkriptin aslı.

Mezun olunan üniversitenin Not Sistemi 4' lük ise (ders notları harf notu şeklindeyse) başvuru esnasında 4'lük not ortalaması girilecektir. 

Eğer üniversitenizde sadece 100'lük not sistemi geçerliyse ortalamanızı aynen girmelisiniz. Hem 100'lük hem 4'lük not söz konusu ise 4'lük not ortalaması girilmelidir.  

Üniversitenizin 100'lük sisteme çevirisi geçerli olmamaktadır. Notların 4'lük sistemden 100'lük sisteme dönüştürülmesinde YÖK Dönüşüm Cetveli esas alınmaktadır ve başvuru sistemi bu dönüştürmeyi otomatik olarak yapmaktadır. 

 

3. ALES veya Eşdeğer Belgeler

- ALES belgesi istenilen programlar için ALES, GRE veya GMAT sonuç belgesi (ALES SÖZ/EA puan türünde, ilgili program için belirlenen ALES taban puanı ya da karşılık gösterilen GMAT/GRE sınav sonucu belgesi elde etmiş olmak)

 

- ALES belgesi ile eşdeğer belgelerin geçerlilik süresi 5 yıldır.

 

 

4. Yabancı Dil belgesi

Yabancı Dil Belgesi istenilen programlar için Yabancı Dil Şartının sağlandığını gösterir sınav sonuç belgesi

ÖSYM'nin düzenlemediği sınavların Yabancı Dil Eşdeğerlikleri için buraya tıklayınız. 

- Uluslararası adaylar için eğitim dili Türkçe olan Lisansüstü programlarına başvuru sırasında Türkçe yeterlik belgesi istenir. Belge Türkiye’deki Devlet Üniversitelerinin Dil Merkezlerinden veya Yunus Emre Enstitüsünden alınmış en az (C1) seviyesinde olmalıdır. Türkçe olmayan Programa kayıtlı Uluslararası öğrencilerin program süresi içerisinde en az (B1) seviyesi Türkçe yeterlik belgesini almaları zorunludur. TÖMER Belgesi'nin geçerlik süresi 2 (iki) yıldır.

 

Geçerlilik süresi; 

- KPDS, ÜDS, YDS, e-YDS, YÖKDİL için sınav tarihinden itibaren 5 (beş) yıldır.

- Yıldız Sertifikası için 3 (üç) yıldır. Yıldız-SEM' in dil sınavı doktora başvurularında geçerli değildir.

- ÖSYM tarafından YDS' ye eşdeğer kabul edilen diğer yabancı dil sınavlarında ise, (3 yılı aşmamak kaydıyla) kendi belirledikleri geçerlilik süresi  baz alınır. 

 

5. Online başvuru formu 

 

6. Kimlik (arkalı önlü)

 

7. Ayrıca bir lisans programına kayıtlı olan öğrenciler için katkı payı ödeme dekontu

Katkı payı ödemeleri ile ilgili YTÜ Harç Birimi'nin duyurusuna ulaşmak için tıklayınız. Kayıt hakkı kazanmadan ödeme yapmayınız.

 

8. Uluslararası öğrenciler için katkı payı ödeme dekontu.

Katkı payı ödemeleri ile ilgili YTÜ Harç Birimi'nin duyurusuna ulaşmak için tıklayınız. Kayıt hakkı kazanmadan ödeme yapmayınız.

 

9. E-devlet mezun belgesi