BAŞVURU YAP

YILDIZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİ

SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ

2022-2023 AKADEMİK YILI BAHAR YARIYILI

LİSANSÜSTÜ PROGRAMLARA BAŞVURU ESASLARI

 

Sosyal Bilimler Enstitüsü bünyesindeki lisansüstü programlar için 2022-2023 Akademik Yılı Bahar Yarıyılı başvuru tarihleri aşağıda yer almaktadır.

 

Başvuru Takvimi

Çevrimiçi Başvuru Başlangıcı: 22 Aralık 2022

Çevrimiçi Başvuru Bitişi: 31 Ocak 2023 (15.00)

Detaylı Başvuru-Kayıt Takvimi için tıklayınız.

 

BAŞVURUDAN ÖNCE BU SAYFADA BELİRTİLEN TÜM DETAYLARI OKUDUĞUNDAN EMİN OLUN

 

- Başvuru Koşulları için tıklayınız.

- Tezli yüksek lisans, bütünleşik doktora ve doktora kontenjan bilgileri için tıklayınız.

- Tezsiz yüksek lisans kontenjan bilgileri için tıklayınız.

- Alan içi alan dışı olarak kabul edilen programların listesi için tıklayınız.

- Başvurular obs.yildiz.edu.tr üzerinden online olarak gerçekleştirilmektedir. Başvuru için tıklayınız. 

- OBS Lisansüstü Başvuru kılavuzu için tıklayınız.

- OBS Lisansüstü Başvuru Bilgilendirme VİDEOSU için tıklayınız.

- Lisansüstü başvuruların değerlendirilmesi kriterleri için tıklayınız. 

- Sanat ve Tasarım Anasanat Dalı’na bağlı programların değerlendirilmesinde Aday Tanıtım Dosyası da değerlendirme kriterleri arasındadır. Aday Tanıtım Dosyası Kılavuzu için tıklayınız.

- Giriş Sınavları yer ve tarih bilgisi için tıklayınız. 

- Tezsiz yüksek lisans öğrenim ücretleri için tıklayınız.

 

 

- OBS'deki program kısaltmalarının açıklamaları:

   - DR: Doktora

   - BDR: Bütünleşik Doktora

   - YL: Yüksek Lisans (Tezli)

   - TYL: Tezsiz Yüksek Lisans

 

ÖNEMLİ HUSUSLAR

Başvuruların Enstitülerce onaylanması başvuru takvimi içerisinde yapılacaktır. Başvurunuz ilgili Enstitü tarafından onaylandıktan sonra başvuru üzerinde herhangi bir değişiklik yapılamamaktadır. Bu nedenle tercihleriniz ve tercih sıranızı kesinleştirmeden başvurunuzu kaydetmeyiniz.

ALES ve ÖSYM tarafından ALES'e eşdeğer kabul edilen GRE ve GMAT sınavları geçerlik süresi 5(beş) yıldır. Enstitümüzde kullanılmakta olan GRE/GMAT - ALES Not Dönüşüm Tablosu için tıklayınız.

Yabancı uyruklu adayların eğitim-öğretim dili Türkçe olan programlara başvurabilmeleri için Türkiye’de bulunan devlet üniversitelerinin TÖMER/Dil merkezlerinden veya Yunus Emre Enstitüsü’nden alınmış C1 seviyesinde TÖMER sertifikalarını sisteme yüklemeleri gerekmektedir. TÖMER sertifikalarının geçerlik süresi 2 yıldır. Ancak, Türkiye’de bulunan üniversitelerin eğitim-öğretim dili Türkçe olan programlarından lisans ve/veya yüksek lisans mezunu olan yabancı uyruklu adaylar, TÖMER C1 sertifikasından muaftır. Bu durumda olan uluslararası adayların TÖMER C1 sertifikası yerine e-devlet mezuniyet belgelerini ekleyerek başvurularını tamamlamaları gerekmektedir.

Yüksek lisans programlarına en fazla 2 tercih yapılabilir. Doktora programlarına ise en fazla 1 tercih yapılabilir. Yapılan tercihlerde tercih sıralaması önemli olup kaydolunmak istenen öncelikli program, ilk tercihte yer almalıdır.

Tezsiz Yüksek Lisans Programlarımıza başvuru ve kayıtlarda ALES ve Yabancı Dil Şartı aranmamaktadır. Başarı sıralaması Lisans AGNO'suna göre yapılacaktır.

YTÜ Lisansüstü Eğitim ve Öğretim Yönetmeliği Senato Esasları Gereğince öğretim dili Türkçe olan yüksek lisans programlarına başvuru ve değerlendirme işlemlerinde Yabancı Dil Şartı aranmamaktadır.

 

OBS SİSTEMİNDE YER ALAN BAŞVURU MODÜLÜ İSİMLERİ

1-SBE - 2022-2023 GÜZ DÖNEMİNDE YTÜ YÜKSEK LİSANS MEZUNU OLUP BAHAR DÖNEMİ İÇİN DOKTORA BAŞVURUSU YAPACAKLAR

2- SBE - YABANCI UYRUKLU-INTERNATIONAL CANDIDATES 2022-2023 SBE (GRADUATE SCHOOL OF SOCIAL SCIENCES) SPRING SEMESTER APPLICATIONS

3-SBE - T.C. UYRUKLU 2022-2023 BAHAR SBE LİSANSÜSTÜ BAŞVURU

TC uyruklu adaylarımız OBS sisteminde yer alan “SBE - T.C. UYRUKLU 2022-2023 BAHAR SBE LİSANSÜSTÜ BAŞVURU”  başvuru modülünü seçerek başvurmaları gerekmektedir.

Yabancı uyruklu adaylarımız OBS sisteminde yer alan “SBE - YABANCI UYRUKLU-INTERNATIONAL CANDIDATES 2022-2023 SBE (GRADUATE SCHOOL OF SOCIAL SCIENCES) SPRING SEMESTER APPLICATIONS” başvuru modülünü seçerek başvurmaları gerekmektedir.

2022 2023 Güz döneminde YTÜ’den yüksek lisanstan mezun olan adaylar, OBS sisteminde yer alan “SBE - 2022-2023 GÜZ DÖNEMİNDE YTÜ YÜKSEK LİSANS MEZUNU OLUP BAHAR DÖNEMİ İÇİN DOKTORA BAŞVURUSU YAPACAKLARbaşvuru modülünü seçerek başvurmaları gerekmektedir.

 

BAŞVURU TERCİH DEĞERLENDİRME SÜRECİ:

Değerlendirmeler yapıldıktan sonra asil listeler ilan edilecektir. Asil adaylar OBS sistemine girerek ilgili tarihlerde kayıtlarını kendileri yapacaklardır. Kayıt tarihleri içerisinde kayıt yapabilmeleri için YÖK ve YTÜ mevzuatı gereğince başka bir yükseköğretim kurumunda tezli lisansüstü kayıtlarının olmaması gerekmektedir. Asil kayıt sonrası boş kalan kontenjan kadar yedek değerlendirme turları yapılacak olup yedek kayıt tarihlerinde aynı şekilde adayın OBS sistemine giriş yaparak kayıtlarını kendileri yapacaklardır. Kayıt tarihleri içerisinde kayıt yapabilmeleri için YÖK ve YTÜ mevzuatı gereğince başka bir yükseköğretim kurumunda tezli lisansüstü kayıtlarının olmaması gerekmektedir.

  1. Birinci tercih asil kazanılması durumunda asil kayıt tarihlerinde adayın kayıt yapması ya da yapmamasından bağımsız olarak ikinci tercihi değerlendirmeye alınmaz. Bu sebeple birinci tercihini asil olarak kazanan adayların kayıt tarihlerinde mutlaka kaydını yapmaları gerekmektedir.
  2. Adayın Birinci tercihini asil kazanamayıp ikinci tercihini asil kazanması durumunda asil kayıt tarihlerinde kayıt yapması halinde kayıt süreci tamamlanır ve yedek değerlendirmede birinci tercihi değerlendirmeye alınmaz. Asil kayıt tarihlerinde kayıt yapmaması halinde yedek değerlendirme turlarında birinci tercihi değerlendirmeye alınır.
  3. Asil yerleştirmelerde ilk tercihine yerleşemeyen adaylar için; boş kalan kontenjanlar ilan edildiğinde ilk tercihine yedek kayıt hakkı kazanması durumunda, yedek kayıt tarihlerinde adayın birinci tercihine kayıt yapması ya da yapmamasından bağımsız olarak ikinci tercihi değerlendirmeye alınmaz. Bu sebeple birinci tercihini yedek olarak kazanan adayların yedek kayıt tarihlerinde mutlaka kaydını yapmaları gerekmektedir.
  4. Asil yerleştirmelerde her iki tercihine de yerleşemeyen adaylar için; boş kalan kontenjanlar ilan edildiğinde ikinci tercihine yedek kayıt hakkı kazanması durumunda, yedek kayıt tarihlerinde adayın ikinci tercihine kayıt yapması halinde kayıt süreci tamamlanır ve bir sonraki yedek değerlendirmelerde birinci tercihi değerlendirmeye alınmaz. Yedek kayıt tarihlerinde kayıt yapmaması halinde bir sonraki yedek değerlendirme turlarında birinci tercihi değerlendirmeye alınır.

 

OBS başvurularınızla ilgili sorunlarınız için linkte yer alan mesaj sistemi üzerinden kategori olarak "OBS Lisansüstü Başvuru"yu seçerek mesaj gönderin. Yollayacağınız mesajda ad-soyad-kimlik numaranızı belirtin ve yaşadığınız sorunu anlaşılır biçimde açıklayınız. Mesajlar düzenli bir şekilde incelenecek ve en kısa süre içinde cevaplanacaktır. Yoğunluğa bağlı olarak cevaplama süreleri değişkenlik gösterebilmektedir. Soru-sorunlar için bir defa göndermeniz yeterlidir. Birden fazla kez gönderilen mesajlar dikkate alınmayacaktır. Verilen cevaplar için e-posta kutunuzu (spam, junk, gereksiz dâhil) kontrol ediniz.

 

Başvurular ve kayıtlar OBS sistemi üzerinden çevrimiçi olarak gerçekleştirilecektir. Yazılı ve Sözlü sınav değerlendirmeleri yüz yüze yapılacak olup sınav tarih ve yerleri sbe.yildiz.edu.tr web adresinde ilan edilecektir.

 

- Başvurular obs.yildiz.edu.tr üzerinden online olarak gerçekleştirilmektedir. Başvuru için tıklayınız. 

- OBS Lisansüstü Başvuru kılavuzu için tıklayınız.