BAŞVURU YAP

YILDIZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİ

SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ

2023-2024 AKADEMİK YILI GÜZ YARIYILI

LİSANSÜSTÜ PROGRAMLARIMIZA BAŞVURULAR HAKKINDA

 

Enstitümüz bünyesindeki lisansüstü programlar için 2023-2024 Akademik Yılı Güz Yarıyılı başvuru tarihleri aşağıda yer almaktadır.

 

Başvuru Takvimi

Çevrimiçi Başvuru Başlangıcı: 03 Mayıs 2023

Çevrimiçi Başvuru Bitişi: 02 Temmuz 2023 (23.59)

Detaylı Başvuru-Kayıt Takvimi için tıklayınız.

 

TEZSİZ YL EK BAŞVURULAR İÇİN TIKLAYINIZ.

 

BAŞVURUDAN ÖNCE BU SAYFADA BELİRTİLEN TÜM DETAYLARI OKUDUĞUNDAN EMİN OLUNUZ.

 

- Başvuru Koşulları için tıklayınız.

- Tezsiz-Tezli yüksek lisans, bütünleşik doktora ve doktora kontenjan bilgileri (yatay geçiş dahil) için tıklayınız.

- Alan içi alan dışı olarak kabul edilen programların listesi için tıklayınız.

- Başvurular obs.yildiz.edu.tr üzerinden online olarak gerçekleştirilmektedir. Başvuru için tıklayınız.

- OBS Lisansüstü Başvuru kılavuzu için tıklayınız.

- OBS Lisansüstü Başvuru Bilgilendirme VİDEOSU için tıklayınız.

- Sanat ve Tasarım Anasanat Dalı’na bağlı programların değerlendirilmesinde Aday Tanıtım Dosyası da değerlendirme kriterleri arasındadır. Aday Tanıtım Dosyası Kılavuzu için tıklayınız.

- Giriş Sınavları yer ve tarih bilgisi için tıklayınız. Tezsiz YL programlarında giriş sınavı yapılmamaktadır.

- Lisansüstü başvuruların değerlendirilmesi kriterleri için tıklayınız. 

- Tezsiz yüksek lisans öğrenim ücretleri için tıklayınız.

 

ÖNEMLİ HUSUSLAR

Başvuruların Enstitülerce onaylanması başvuru takvimi içerisinde yapılacaktır. Başvurunuz ilgili Enstitü tarafından onaylandıktan sonra başvuru üzerinde herhangi bir değişiklik yapılamamaktadır. Bu nedenle tercihleriniz ve tercih sıranızı kesinleştirmeden başvurunuzu kaydetmeyiniz.

ALES ve ÖSYM tarafından ALES'e eşdeğer kabul edilen GRE ve GMAT sınavları geçerlik süresi 5(beş) yıldır. Enstitümüzde kullanılmakta olan GRE/GMAT - ALES Not Dönüşüm Tablosu için tıklayınız.

Yabancı uyruklu adayların eğitim-öğretim dili Türkçe olan programlara başvurabilmeleri için Türkiye’de bulunan devlet üniversitelerinin TÖMER/Dil merkezlerinden veya Yunus Emre Enstitüsü’nden alınmış C1 seviyesinde TÖMER sertifikalarını sisteme yüklemeleri gerekmektedir. TÖMER sertifikalarının geçerlik süresi 2 yıldır. Ancak, Türkiye’de bulunan üniversitelerin eğitim-öğretim dili Türkçe olan programlarından lisans ve/veya yüksek lisans mezunu olan yabancı uyruklu adaylar, TÖMER C1 sertifikasından muaftır. Bu durumda olan uluslararası adayların TÖMER C1 sertifikası yerine e-devlet mezuniyet belgelerini ekleyerek başvurularını tamamlamaları gerekmektedir.

Yüksek lisans programlarına en fazla 2 tercih yapılabilir. Doktora programlarına ise en fazla 1 tercih yapılabilir. Yapılan tercihlerde tercih sıralaması önemli olup kaydolunmak istenen öncelikli program, ilk tercihte yer almalıdır.

Tezsiz Yüksek Lisans Programlarımıza başvuru ve kayıtlarda ALES ve Yabancı Dil Şartı aranmamaktadır. Başarı sıralaması Lisans AGNO'suna göre yapılacaktır.

YTÜ Lisansüstü Eğitim ve Öğretim Yönetmeliği Senato Esasları Gereğince öğretim dili Türkçe olan yüksek lisans programlarına başvuru ve değerlendirme işlemlerinde Yabancı Dil Şartı aranmamaktadır.

 

OBS SİSTEMİNDE YER ALAN BAŞVURU MODÜLÜ İSİMLERİ

 • SBE - T.C. Vatandaşı Lisansüstü Başvuruları 2023 2024 Güz Dönemi
 • SBE - Yabancı Uyruklu Lisansüstü Başvuruları 2023 2024 Güz Dönemi
 • SBE - Lisansüstü Yatay Geçiş Başvuruları 2023 2024 Güz Dönemi
 • SBE - 2022-2023 Bahar Dönemi YTÜ Yüksek Lisans Mezunları için 2023-2024 Güz Dönemi Doktora Başvuruları
 • SBE - 21 Kasım 2022 tarihli Üniversitemiz ile İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü Eğitim İşbirliği Protokolü 2023-2024 Güz Dönemi Başvuruları 

 

T.C. Vatandaşı adaylarımız OBS sisteminde yer alan “SBE - T.C. Vatandaşı Lisansüstü Başvuruları 2023-2024 Güz Dönemi" başvuru modülünü seçerek başvurmaları gerekmektedir.

Yabancı uyruklu adaylarımız OBS sisteminde yer alan “SBE - Yabancı Uyruklu Lisansüstü Başvuruları 2023-2024 Güz Dönemi” başvuru modülünü seçerek başvurmaları gerekmektedir.

Yatay geçiş başvurusu yapacak olan adaylarımız OBS sisteminde yer alan “SBE - Lisansüstü Yatay Geçiş Başvuruları 2023-2024 Güz Dönemi” başvuru modülünü seçerek başvurmaları gerekmektedir.

2022-2023 Bahar döneminde mezun olan/olacak YTÜ yüksek lisans öğrencilerimiz OBS sisteminde yer alan “2022-2023 Bahar Dönemi YTÜ Yüksek Lisans Mezunlar için 2023-2024 Güz Dönemi Doktora Başvurusu” başvuru modülünü seçerek başvurmaları gerekmektedir (2022-2023 Bahar Dönemi Mezunu: 27.02.2023 tarihinden itibaren mezun olanlar).

İstanbul sınırları içerisinde yer alan Milli Eğitim Bakanlığına bağlı eğitim kurumlarında görev yapan öğretmenler aşağıdaki programlara yapacakları başvuruları "SBE - 21 Kasım 2022 tarihli Üniversitemiz ile İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü Eğitim İşbirliği Protokolü 2023-2024 Güz Dönemi Başvuruları" modülünü seçerek yapmalıdırlar:

 • Eğitim Yönetimi Tezli-Tezsiz Yüksek Lisans 
 • Eğitim Programları ve Öğretim Tezli-Tezsiz Yüksek Lisans
 • Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Tezli-Tezsiz Yüksek Lisans 
 • Sınıf Öğretmenliği Tezli-Tezsiz Yüksek Lisans 

 

BAŞVURU TERCİH DEĞERLENDİRME SÜRECİ

Değerlendirmeler yapıldıktan sonra değerlendirme sonuçları ilan edilecektir. Asil adaylar OBS sistemine girerek ilgili tarihlerde kayıtlarını kendileri yapacaklardır. Kayıt tarihleri içerisinde kayıt yapabilmeleri için YÖK ve YTÜ mevzuatı gereğince başka bir yükseköğretim kurumunda tezli lisansüstü kayıtlarının olmaması gerekmektedir. Asil kayıt sonrası boş kalan kontenjan kadar yedek değerlendirme turları yapılacak olup yedek kayıt tarihlerinde aynı şekilde adayın OBS sistemine giriş yaparak kayıtlarını kendileri yapacaklardır. Kayıt tarihleri içerisinde kayıt yapabilmeleri için YÖK ve YTÜ mevzuatı gereğince başka bir yükseköğretim kurumunda tezli lisansüstü kayıtlarının olmaması gerekmektedir.

 1. Birinci tercih asil kazanılması durumunda asil kayıt tarihlerinde adayın kayıt yapması ya da yapmamasından bağımsız olarak ikinci tercihi değerlendirmeye alınmaz. Bu sebeple birinci tercihini asil olarak kazanan adayların kayıt tarihlerinde mutlaka kaydını yapmaları gerekmektedir.
 2. Birinci tercihine yerleşemeyip ikinci tercih asil kazanılması durumunda asil kayıt tarihlerinde adayın kayıt yapması ya da yapmamasından bağımsız olarak birinci tercihi yedek değerlendirmede değerlendirmeye alınmaz. Bu sebeple birinci tercihine yerleşemeyip ikinci tercihini asil olarak kazanan adayların kayıt tarihlerinde mutlaka kaydını yapmaları gerekmektedir.
 3. Boş kalan kontenjan kadar yedek adayların değerlendirilmesinde de yukarıdaki kurallar uygulanır.

 

İLETİŞİM

OBS başvurularınızla ilgili sorunlarınız için linkte yer alan mesaj sistemi üzerinden kategori olarak "OBS Lisansüstü Başvuru"yu seçerek mesaj gönderin. Yollayacağınız mesajda ad-soyad-kimlik numaranızı belirtin ve yaşadığınız sorunu anlaşılır biçimde açıklayınız. Mesajlar düzenli bir şekilde incelenecek ve en kısa süre içinde cevaplanacaktır. Yoğunluğa bağlı olarak cevaplama süreleri değişkenlik gösterebilmektedir. Soru-sorunlar için bir defa göndermeniz yeterlidir. Birden fazla kez gönderilen mesajlar dikkate alınmayacaktır. Verilen cevaplar için e-posta kutunuzu (spam, junk, gereksiz dâhil) kontrol ediniz.

 

Başvurular ve kayıtlar OBS sistemi üzerinden çevrimiçi olarak gerçekleştirilecektir. Yazılı ve Sözlü sınav değerlendirmeleri yüz yüze yapılacak olup sınav tarih ve yerleri sbe.yildiz.edu.tr web adresinde ilan edilecektir.

- Başvurular obs.yildiz.edu.tr üzerinden online olarak gerçekleştirilmektedir. Başvuru için tıklayınız.

- OBS Lisansüstü Başvuru kılavuzu için tıklayınız.