TEZ YAZIM KILAVUZU

Sosyal Bilimler Enstitüsüne bağlı lisansüstü öğrencilerimiz tezlerinde şekilsel olarak Enstitü tarafından belirlenen tez yazım kılavuzuna uymak zorundadırlar. Tez şablon kontrolünde de tezlerin kılavuza uygunluğu kontrol edilmektedir. 

SBE Tez Yazım Kılavuzu güncellenmiş olup; 

  • 2022 - 2023 Bahar Yarıyılı itibariyle mezuniyet işlemlerini başlatacak tüm öğrencilerimiz için sadece yeni tez yazım kılavuzu geçerli olacak ve eski tez yazım kılavuzuna göre hazırlanmış tezler kesinlikle kabul edilmeyecektir. 

Tezlerinizi Yeni Microsoft Word Belgesi oluşturarak, sıfırdan yazmak yerine; aşağıda verilen şablon üzerinde gerekli düzeltmeleri yaparak yazmanız, Tez Yazım Kurallarımıza uygun bir tez oluşturmak açısından daha pratik bir yöntemdir.

 

Yeni Tez Yazım Kılavuzu

Yeni Tez Şablonu

 

Yeni tez yazım kılavuzuna uygun olarak hazırlanmış son kontrol listesindeki (check-list) her bir maddeyi tek tek inceleyerek, tezin şekilsel kontrolünde nelere dikkat edildiğini görebilirsiniz. Tez kontrolünden önce gerekli düzenlemeleri yapmanız, tez kontrol sürecinizi hızlandıracaktır. 

 

ORCID numarası hakkında: YÖK’ün ilgili kararı gereği lisansüstü tezlerde ve tezden üretilen yayınlarda ORCID numarası belirtilmelidir. İlgili duyuru için tıklayınız.